Šahar Peerová je už v Trnave: Izraelčanka so slovenským pasom

Šahar Peerová (28) je hráčkou, ktorá to v minulosti takmer dotiahla do top desať rebríčka WTA. Aj keď sa jej v poslednom období nedarilo tak, ako by si predstavovala, optimizmus ju neopúšťa a skúša sa zlepšovať s novým trénerom. Možno vás to prekvapí, ale už sedem rokov chodí po svete aj so slovenským pasom, ktorý si vybavila, keďže jej starí rodičia z maminej strany pochádzajú zo Slovenska. Aj o tom porozprávala pre bulletin turnaja EMPIRE Slovak Open 2015.

Peerová príde do Trnavy ako čerstvá víťazka 50-tisícového turnaja ITF v tureckom Istanbule. Titul získala po dlhých dvoch rokoch. „Cítim sa skvelo. Vyhrať turnaj je vždy zábava a je to vzrušujúce. Bolo to náročné a dokázala som zdolať kvalitné hráčky. Bolo to pre mňa veľmi dôležité, keďže som chcela vyhrať viac zápasov po sebe, čo sa mi v poslednej dobe nedarilo,“ reagovala Peerová na otázku o aktuálnom úspechu.

Na príchod do Trnavy sa Izraelčanka teší a očakáva príjemné prostredie. „Počula som od ostatných hráčok, že je to veľmi, veľmi pekný turnaj. Viem aj o tom, že hotel je hneď pri kurtoch, čo je veľmi pohodlné a tiež to, že je u vás dobré jedlo.“

Cestuje so slovenským pasom

Ak by od Peerovej chceli na letisku pas, pokojne by im predložila ten so slovenským štátnym znakom. „Áno, mám ho, používam ho a je to skvelé! Moji starí rodičia z maminej strany sa narodili na Slovensku. Žiaľ, dedko už nie je medzi nami... Babka žije s nami v Izraeli. Ja sama som už na Slovensku nebola asi od dvanástich rokov, keď som hrala v Bratislave juniorský turnaj,“ pokračovala Peerová v zaujímavom rozprávaní a ďalej doplnila: „Dedko pochádzal z Varína pri Žiline a babka Juliana Ecksteinová zo Stredy nad Bodrogom. Ale ja už po slovensky neviem,“ usmiala sa 120. hráčka sveta, ktorú sme vyskúšali zo znalosti typického slovenského jedla. Pozná bryndzové halušky? „Ani nie... Moja stará mama varí rôzne jedlá zo slovenskej, českej či maďarskej kuchyne. Ale nie som si istá, čo z toho pochádza zo Slovenska. No veľmi rada si ich dám,“ sľúbila.

Skvelý obojručný bekhend

Šahar Peerová bola v januári 2011 dokonca na 11. mieste v rebríčku WTA. Doteraz získala 6 WTA titulov, jeden z nich je z úrovne WTA challengerov (Suzhou 2013). Má aj triumfy z Guangzhou 2009, Taškentu 2009, Pattaye 2006, Prahy 2006 a Istanbulu 2006. „Z nich nemám ani jeden obzvlášť obľúbený, veď každý z nich je superšpeciálny a takmer všetky som vybojovala v rôznych štátoch. Mám ich rada všetky.“

K zisku titulov sa dopracovala aj preto, že disponuje jedným z najlepších obojručných bekhendov na ženskom okruhu. „Môj bekhend je veľmi dobrý, ale tiež si myslím, že hrám umne a som súťaživá od prvej do poslednej loptičky,“ potvrdila Izraelčanka, ktorá sa chce k ďalším úspechom dopracovať cez tvrdú prácu. „Chcem zo seba dostať všetko v každom jednom zápase. Som si istá, že výsledky potom prídu samé. Nehrám stále svoj najlepší tenis, ale teraz sa mi v Istanbule podarilo niečo, čo už dva roky nie,“ teší sa.

Pomôže jej Eric Van Harpen, bývalý tréner Petkovicovej

K lepším výsledkom sa chce dopracovať s trénerom zvučného mena. Holanďan Eric Van Harpen do novembra 2014 viedol Nemku Andreu Petkovicovú, predtým trénoval Annu Kurnikovovú, Arantxu Sánchez Vicariovú, Conchitu Martínezovú či Patty Schnyderovú. „Začali sme len pred dvomi týždňami. Bolo to aj preto, že môj tréner z Izraelu Yoav Ben-Zvi nemohol so mnou cestovať,“ dodala Peerová.

 

Photos by: 
facebook