Juríková so Šramkovou sú v hlavnej súťaži

Štvoricu Sloveniek v hlavnom pavúku dvojhry na EMPIRE Slovak Open 2015 doplnili dve ich krajanky. Lenka Juríková (24) sa tam nečakane prebojovala po triumfe vo finále kvalifikácie, keď zdolala Nemku Antoniu Lottnerovú 6:4, 7:5. Hneď na to na centrálnom dvorci TC EMPIRE Trnava uspela aj Rebecca Šramková (18), ktorá nedala šancu Maďarke Dalme Gálfi po výhre 6:2, 6:3.

V hlavnej súťaži dvojhry figurujú už Jana Čepelová, Kristína Schmiedlová, Tereza Mihalíková a Natália Vajdová. V pondelok k nim pribudla i Lenka Juríková, členka TC EMPIRE Trnava a hráčka bratislavskej akadémie LOVE 4 TENNIS, ktorú trénuje brat Peter Jurík. Momentálne 600. hráčka WTA (bola už aj na 196. mieste v máji 2011) postupne v kvalifikácii v Trnave zdolala krajanku Karinu Morgošovú, druhú nasadenú Rakúšanku Barbaru Haasovú a siedmu nasadenú Nemku Antoniu Lottnerovú. „V prvom rade som veľmi šťastná, že som sa kvalifikovala. Takýto turnaj hrám po dlhej dobe. Moja hra bola zo začiatku kostrbatá, nevedela som, čo mám od nej čakať. Neboli dlhé výmeny a keďže je súperka vysoká, dobre mi to topspinovala, držala ma na dĺžke. Ale zase potom z forhendu hrala celkom dobré uhly. Musela som sa rozohrať a potom aj z jej strany prišli chyby,“ hodnotila zápas Juríková.

Na turnaji s dotáciu 100 000 USD bola Juríková v hlavnej súťaži naposledy v júli 2011 v rumunskej Bukurešti. Z kvalifikácie sa vtedy dostala do 2. kola, kde prehrala so Simonou Halepovou 1:6, 6:7(5). Naznačovala jej forma, že by sa mohla na EMPIRE Slovak Open 2015 prebojovať tak ďaleko? „Taký pocit som nemala, pretože ešte pred víkendovou extraligou som bola na desaťtisícovom turnaji v Bole. Tam to nebolo úplne zlé, ale niečo mi stále chýbalo. Na extralige som sa rozohrala. Všetky zápasy sme hrali tu v TC EMPIRE Trnava, čiže som si zvykla na podmienky. Do každého zápasu kvalifikácie som išla s tým, že si chcem s radosťou zahrať a nejako to prišlo,“ dodala s úsmevom.

Žreb prisúdil Juríkovej do 1. kola dvojhry Češku Kateřinu Vaňkovú.

Šramková prvýkrát

V pondelok bola zo Sloveniek vo finále kvalifikácie dvojhry ešte Rebecca Šramková, ktorá zvíťazila 6:2, 6:3. Postup je pre ňu životným úspechom, keďže ešte nikdy nehrala v 1. kole hlavnej súťaže stotisícového turnaja ITF. Postupne zdolala Chantal Škamlovú, Jesiku Malečkovú a spomínanú maďarskú hráčku Gálfiovú. Šramková patrí k najväčším talentom slovenského tenisu, ako 17-ročná juniorka bola v ženskom rebríčku WTA na 377. mieste. Jej doterajším najvýznamnejším singlovým výsledkom je zisk titulu v auguste 2014 na 15-tisícovom ITF Turnaji v Leipzigu, kde zdolala vo finále v troch setoch krajanku Petru Uberalovú. Je členkou bratislavského tenisového klubu Jednotka.

Šramková nastúpi v 1. kole dvojhry proti piatej nasadenej Ruske Jevgeniji Rodinovej.

V pondelňajšom 1. kole hlavnej súťaže sa predstavila aj držiteľka voľnej karty Natália Vajdová, ktorá prehrala s Ruskou Gasparyanovou 1:6, 2:6.

EMPIRE Slovak Open 2015: qualifying final, Lenka Juríková – Antonia Lottner 6:4, 7:5