Čepelová: V Trnave som skoro ako doma

Jana Čepelová bola presne pred dvomi rokmi 50. hráčka v rebríčku WTA, čo bolo jej maximum a aj keď je teraz mimo Top 100, chce sa pobiť o stratené pozície. Sezónu 2016 začala dobre postupom z kvalifikácie na januárovom turnaji WTA v austrálskom Brisbane, čo je podujatie, s ktorým je v tomto roku najviac spokojná. O tom, čo je jej aktuálnym cieľom, hovorila pre turnajový bulletin.

Čepelová v kvalifikácii v Brisbane zdolala Izraelčanku Shahar Peerovú (6:1, 6:1), krajanku Kristínu Kučovú (6:2, 6:3) a vo finále Rusku Margaritu Gasparianovú (6:1, 6:4). V úvodnom kole hlavnej súťaže potom tesne podľahla domácej Samanthe Stosurovej 4:6, 6:3, 4:6. „Bolo to prvé podujatie v roku a po zimnej príprave som hrala hneď veľmi dobre. Čiže som s týmto turnajom najviac spokojná,“ povedala Čepelová, víťazka piatich turnajov ITF vo dvojhre a troch vo štvorhre.

Rodáčka z Košíc by nechcela vyberať konkrétny zápas resp. víťazstvo, ktoré si v najviac cení v aktuálnej sezóne, ale podľa nej dosiahla niekoľko zaujímavých výsledkov. „Zdolala som veľa hráčok z prvej svetovej stovky. Proti horšej tenistke v rebríčku som prehrala iba jeden zápas a to vo Fed Cupe,“ vysvetľovala Čepelová. Išlo o aprílový zápas s líderkou Kanady Francoise Abandovou, v ktorom podľahla 5:7, 2:6. Napríklad už spomínanú Gasparianovú zdolala aj nedávno na turnaji WTA v Prahe v 1. kole. V tom čase bola Ruska a minuloročná finalistka EMPIRE Slovak Open na 48. priečke.

K cenným triumfom patria i tie nad Lotyškou Anastasijou Sevastovovou (90. v rebríčku WTA) v Charlestone či nad Nemkou Carinou Witthöftovou (70.) a Američankami Alison Riskovou (92.) a Bethanie Mattekovou-Sandsovou (76.) v Dubaji. „Mojím jasným cieľom v sezóne bolo, aby som bola zdravá. V tomto roku som veľa investovala do toho, aby so mnou bol na dôležitých turnajoch fyzioterapeut,“ prezradila fedcupová reprezentantka, ktorá sa trápila so zdravotnými problémami pred rokom. Sezóna 2015 sa pre ňu začala zle, keď pred Australian Open dostala zápal pľúc. Liečba jej zabránila hrať v Melbourne a trénovať celý ďalší mesiac.

Čepelová teraz bojuje mimo stovky o stratené renkingové pozície. „Je to ťažšie, lebo musím hrať všade na väčších turnajoch kvalifikácie. Ani tam to nie je jednoduché, veľakrát musíte zdolať hráčky zo stovky, aby ste sa kvalifikovali. Veľa záleží aj od žrebu,“ skonštatovala 22-ročná Košičanka.

Momentálne 123. hráčka sveta neváhala s účasťou na ESO 2016 ani minútu, keďže sa jej to hodilo do plánov a navyše sa tu cíti dobre. Keď jej niekto povie Trnava, prvé, čo sa jej vybaví, je to, že práve v tomto meste hrávala na majstrovstvách Slovenska v mládežníckych kategóriách. „Tohtoročný turnaj som si vybrala, pretože by som sa v Ríme na podujatí WTA nedostala ani do kvalifikácie. EMPIRE Slovak Open je blízko, skoro ako doma. Myslím si, že hráčske obsadenie, ale aj organizácia sú na veľmi dobrej úrovni. Bola by som rada, ak by z neho bol v budúcnosti nejaký turnaj WTA,“ dodala s úsmevom zverenkyňa Martina Záthureckého, ktorá na ňom bude štartovať už piaty raz. Na konte má dve deblové finálové účasti.

Photos by: 
Ivan Kopcani, www.empireslovakopen.sk