Český tenisový rozhodca Jiří Adamovský (NA FOTKE DRUHÝ ZĽAVA) nebude chýbať na turnajoch v TC EMPIRE Trnava ani v tomto roku. Menovali ho supervisorom na druhom turnaji EMPIRE Women's Indoor 2022 s dotáciou 60 000 dolárov, pričom do Trnavy sa veľmi rád vracia. „Práci rozhodcu sa už venujem 20 rokov. Tenis je moja veľká láska. Tenisové prostredie, turnaje, práca rozhodcu bola jedna z možností, ako sa v tomto prostredí dlhodobo pohybovať,“ povedal v rozhovore Adamovský.
Prečo ste sa rozhodli prijať takúto ponuku?
„Ponuku som prijal s veľkou radosťou, keďže ide o veľmi dobrý, atraktívny turnaj v krásnom prostredí trnavského areálu, ktorý veľmi dobre poznám. A v tom týždni som mal navyše voľno vo svojom turnajovom kalendári.“
Predpokladám, že areál TC EMPIRE, ako aj klub poznáte dobre, keďže ste už u nás rozhodovali. V čom sú podľa vás výhody nášho areálu?
„Areál poznám veľmi dobre. Bol som tam už minimálne na piatich turnajoch. Nespornou výhodou je kvalita zázemia. Je to jeden z najkrajších areálov, ako na Slovensku, tak i v Čechách, kde som mal možnosť byť a pracovať. Ponúka kvalitné zázemie, vynikajúci povrch v hale, dostatok kurtov. Aj hotel, ktorý ma vysokú kvalitu, je priamo na dvoroch. Takže výhodami je kompaktnosť, dostupnosť a kvalita.“
Aké spomienky máte na predošlé turnaje v Trnave, utkvel vám nejaký dlhšie v pamäti? Napríklad pre počasie, fanúšikov...
„Tých zážitkov, ktoré sa mi vybavia pri spomienkach na Trnavu, je pomerne veľa. Pamätám si jeden z posledných turnajov, ktorý tam bol a manažérom turnaja bol Tomáš Boleman. Zažili sme kopu zábavy, bola veľmi dobrá atmosféra. Za mňa sú to vynikajúce spomienky na ľudí. Pamätám si aj antukové mužské challengre, na ktoré som chodil a často nám neprialo počasie, pričom sme potom napríklad umývali sedačky na tribúne po daždi. Keď si zaspomínam na Trnavu, tak je to vždy príjemné.“
Máte aj nejaké zážitky s hráčkami, hráčmi počas vášho rozhodovania v Trnave? Či už vtipné, alebo prekvapivé a podobne.
„Hneď sa mi vybavilo finále ženského turnaja s dotáciou 25 000 dolárov. Vo finále hrali Kristína Kučová a Lucie Hradecká. Finále sa rozhodovalo až v treťom sete v tajbrejku a trvalo asi 3,5 hodiny.“
Koľko turnajov ste už v celkovo rozhodovali? Vediete si štatistiku? Prečo vás to baví?
„Štatistiku si nevediem. Asi by to dalo aj presne dohľadať, ale odhadom ich už môže byť asi 500. Práci rozhodcu sa už venujem 20 rokov. Tenis je moja veľká láska. Tenisové prostredie, turnaje, práca rozhodcu bola jedna z možností, ako sa v tomto prostredí dlhodobo pohybovať. Naďalej ma táto práca baví, tak ako samotný tenis.“
Je niečo, čo vás zvykne nahnevať na turnaji, či už keď berieme do ohľadu organizáciu turnaja alebo prístupu tenistov/tenistiek?
„Nemám rád laxnosť, neprofesionalitu a diletanstvo.“
Mení sa nejako obsah/náplň práce supervisora? Máte aj iné povinnosti aké ste napríklad mávali v minulosti?
„Áno, práca supervisora sa vyvíja a pribúdajú niektoré nové úlohy. Pribudla nám starosť o tzv. livescoring, čiže prístroje, ktoré každý empajrový rozhodca používa k zadávaniu jednotlivých bodov počas zápasov.“
Aká náročná je táto funkcia pre vás? Ktoré momenty vám spôsobujú prípadný stres?
„Niekedy prídu situácie, keď musíme zvládať multitasking pod určitým časovým stresom. Ale vzhľadom na to, že pôsobím ako supervisor už viac ako 10 rokov, tak vďaka skúsenostiam je táto práca menej stresujúca, prípadne neprináša žiadny stres.“
Ako trávite voľné chvíle, keď ste na turnaji? Prípadne aj konkrétne v Trnave?
„Mojou záľubou je šport. Voľný čas trávim prevažne športom, čiže keď je čas, aj v Trnave si rád zahrám tenis alebo si zájdem do miestneho fitnesscentra.“
Čím ste povolaním, môžete to prezradiť?
„Mojím povolaním je práve tenis, teda som profesionálny tenisový rozhodca.“
Máte nejaký sen, aký turnaj by ste chceli raz rozhodovať?
„Úprimne povedané, nemám v tomto vytýčený nejaký cieľ alebo sen.“
Čo sa týka vzdelávania rozhodcu, musíte absolvovať priebežne nejaké školenia?
„Systém je nastavený tak, že je nejaký minimálny počet zápasov a turnajov, ktoré musíte absolvovať v pozícii supervisora. Každý rok musíme zdokladovať, že máme v poriadku zrak, teda musíme absolvovať kontrolu očí. Potom musíme absolvovať tzv. open book test, ktorý je pre každého rozhodcu na začiatku jarnej sezóny. Musíme odpovedať správne na otázky, ktoré sa týkajú napríklad zmeny pravidiel, pretože sa musíme zoznamovať s novinkami, keďže pravidlá sa menia.“