Trofej pre víťazku EMPIRE Slovak Open vyrábajú 126 hodín

Pre víťazku najväčšieho ženského tenisového turnaja na Slovensku EMPIRE Slovak Open 2016, ktorý sa začal 7. mája v trnavskom klube TC EMPIRE, je pripravená jedinečná trofej. Jej autor Peter Holzer prezradil, čo stojí, koľko trvá jej výroba a ako vzniká.

Trnavská trofej je vyrobená z brúseného kryštáľového skla s nízkym obsahom dusičnanu olovnatého pre šetrenie životného prostredia. Váži 4 a pol kila. Jej autor je z Medzilaboriec a trofej pre víťazku antukového podujatia dodáva tretiu sezónu po sebe. Tento rok ju môže získať aj niektorá zo Sloveniek, na turnaji budú hrať Rybáriková, Čepelová, Kučová či Mihalíková.

Schmiedlová si v roku 2014 odniesla kryštáľovú loptičku a raketu na mape Slovenska. Minulú sezónu a tohtoročnú je pre najlepšiu prichystaný obrys rakety vyrezaný do skla. „V klube sa im zapáčil tento typ rakety. Dúfam, že z toho bude tradícia. Je to ručná práca a výroba je zložitejšia procedúra. Nie všetko som na tom robil ja, prispeli i dodávatelia. Napríklad sa tak rezal obrys,“ prezrádza Holzer.

„Najprv sa musí odliať sklovina, potom to treba opíliť do toho tvaru. Následne príde procedúra hrubého, jemného a ešte jemnejšieho brúsenia. Predleštenie, leštenie i doleštenie. Treba sa s tým zabaviť,“ vysvetľuje autor, ktorý sa cene venoval 18 dní, 7 hodín denne, teda cca 126 hodín! „Je to fuška, atypizovaný tvar, nikto iný vo svete to nebude mať.  Každý kus je jedinečný,“ dodáva Holzer. Pre zaujímavosť: trofej stojí niekoľko sto eur a snom autora je, aby si jeho dielo raz prevzal na nejakom turnaji Novak Djokovič prípadne jeho tréner Marián Vajda.

Pre klub TC EMPIRE Trnava ponúkne Holzer vždy niekoľko návrhov trofejí, z ktorých si vyberajú. „V tomto roku si vyžiadali návrat k minuloročnej, ktorú si prevzala Danka Koviničová. Aj keď bude tento rok podobná, nebude úplne rovnaká. Pri výrobe vznikajú rozdiely pri veľkosti, aj niekoľko milimetrov či pol centimetra,“ hovorí návrhár. „Z trofejí v zahraničí sa mi páči váza, ktorú dávajú na floridskom turnaji v Miami. Vznikla tam z toho pekná tradícia.“

Photos by: 
www.empireslovakopen.sk