Juríková po roku opäť do hlavnej súťaže z kvalifikácie

Lenka Juríková sa tak, ako pred rokom, prebojovala do hlavnej súťaže dvojhry na antukovom EMPIRE Slovak Open. Teraz zdolala vo finále kvalifikácie prvú nasadenú Arantxu Rusovú z Holandska po výsledku 3:6, 7:6(5), 6:3. V úvodnom kole main draw uspela Kristýna Plíšková.

Bratislavčanka zvládla v Trnave tri kvalifikačné zápasy, najprv zdolala Bielorusku Lidziu Marozavovú 6:4, 6:2, potom krajanku Sandru Jamrichovú 3:6, 6:1, 6:1 a nakoniec aj Arantxu Rusovú. „Na zápas som išla s tým, že si chcem dobre zahrať. V kútiku duše som verila, že by som mohla vyhrať, pretože moje výkony sa zlepšujú. V prvom sete som prehrávala 0:3, ale všetky gemy boli veľmi tesné, takže som si ďalej verila. V druhom sete som sa rozohrala lepšie, v treťom som podala veľmi dobrý výkon. Opäť som bojovala a chcela dosiahnuť to, čo minulý rok, čiže postup do hlavnej súťaže,“ uviedla po finále kvalifikácie členka domáceho klubu TC EMPIRE Trnava, s ktorým v piatok získala extraligový titul.

Rusová bola pre ňu nepríjemnou protihráčkou aj preto, že je ľaváčka. „Hrala veľmi dobre vyššie liftované lopty do bekhendu. Než som si na to navykla, v prvom sete som sa s tým trápila. Forhend mala celkovo dobrý, bekhend trošku slabší. Potom som zvolila taktiku, pri ktorej som sa jej viac tlačila do bekhendu.“ Juríková na seba teraz nechce vyvíjať tlak, ale rada by vyhrala aj ďalšie kolo. Kvalifikantky majú v hlavnej súťaži relatívne priaznivý žreb, nečaká ich nasadená hráčka. „Ambície nemám radšej žiadne, aby som na seba nevyvíjala tlak, ale keď podám taký výkon ako dnes, môžem vyhrať aj ďalšie kolo.“

Juríková by mohla dať i rady slovenským fedcupovým reprezentantkám, keďže s Rusovou vo februári minulého roka prehrali na antuke v Apeldoorne Schmiedlová aj Rybáriková.  „Vedela som o tom, pozerala som si takticky nejaké jej videá na Youtube. Videla som aj video z Fed Cupu proti Magde. Čo už, tenis je taký, každý zápas je iný,“ usmiala sa na záver 586. hráčka sveta, ktorá má trénerské zázemie v bratislavskej akadémii LOVE 4 TENNIS. Jej trénermi sú Peter Jurík a Michal Milko.

Plíšková postupuje

Piata nasadená česká tenistka Kristýna Plíšková uspela v prvom kole EMPIRE Slovak Open 2016, keď zdolala za 56 minút Španielku Silviu Solerovú-Espinosovú 6:2, 6:1. „Hrala som na ňu dosť rýchlo, nestíhala to. Ak hrám takto, dievčatá s tým majú problémy. Nemala čas na svoje lifty, keby sa k nim dostala, rozbehala by ma. Ja nemám pohyb na antuke najlepší, takže to by bolo asi blbé. Hralo sa mi dobre, dúfam, že ešte niečo uhrám. Dvorce tu sú rýchle, to je dobré.“

Jej súperka vzíde zo súboja Lenky Juríkovej a Američanky Louisy Chiricovej, ktorá bola nedávno v semifinále dvojhry na turnaji v Madride. „Čo sa týka Chiricovej, je asi lepšia na antuke ako na betóne, pôjdem sa na ňu v utorok asi pozrieť,“ dodala Plíšková.

 

EMPIRE Slovak Open 2016: Qualifying Final, Interview, Jurikova (SVK) - Rus (NED) 3:6, 7:6(5), 6:3

EMPIRE Slovak Open 2016: 1R, Kristýna Plíšková - Silvia Soler-Espina 6-2, 6-1

Photos by: 
Ivan Kopcani, www.empireslovakopen.sk